facebook zrujnowuje

Jeśli używasz Facebooka, w pewnym momencie prawdopodobnie przesłane zdjęcie. Choć Facebook jest świetny do udostępniania, używa także dość bezwzględnej kompresji (w porównaniu z innymi witrynami), która sprawia, że ​​Twoje zdjęcia wyglądają jak crap. Oto jak to zapobiegać.

Jak facebook zrujnowuje Twoje zdjęcia

Facebook jest ogromny. Około 350 milionów zdjęć jest przesyłanych codziennie do Facebooka. To dużo danych dla nich do przechowywania, więc aby rozładować obciążenie, Facebook kompresuje zdjęcia. Powoduje to mniejsze rozmiary, ale może także zepsuć jakość obrazu. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to wielka sprawa, ale gdy obraz zostanie przekazany dookoła internetu, pobrany, udostępniony i ponownie załadowany do wielu różnych usług, może to być dość nieprzyjemne.

bad photo

Oczywiście problem polega na tym, że już zmiękczony obraz jest pobierany z Facebooka, zmodyfikowany nieco i ponownie przesłany, aby przejść przez cały proces. Dzieje się tak w internecie przez cały czas. Osoba A mówi coś śmiesznego na Twitterze. Osoba B bierze zrzut ekranu i przesyła je do Facebooka. Osoba C następnie pobiera ten obraz, dzieli go na Tumblr i dodaje komentarz. Osoba D przyjmuje nowy zrzut ekranu obrazu wraz z komentarzem i wysyła go przez program Facebook Messenger do osoby E, która następnie zapisuje obraz, przesyła je do własnej linii czasu na Facebooku. W tym momencie przeszło trzyletnie kompresję Facebooka, z zrzutem ekranu zrzutu ekranu. Wygląda to jak crap.

Oczywiście, Facebook nie jest jedynym miejscem, które kompresuje zdjęcia. Instagram, Twitter, Tumblr i praktycznie każda inna witryna, w której możesz przesyłać zdjęcia, będzie stosowana do pewnego stopnia kompresji. Jednak kompresja Facebooka jest bardziej bezwzględna niż większość witryn. A kiedy obraz zostanie skompresowany na poziomie Facebooka, może to być zbyt małe, aby uruchomić kompresję innej witryny. Jednak takie rzeczy, jak filtry lub zrzuty ekranu Instagramu, mogą sprawić, że obraz stanie się większy, włączając w to stare niedoskonałości, wprowadzać nowe i rozpocząć proces od nowa.

Kiedy każdy robi to za każdym razem, gdy chcą przenieść obraz z jednego miejsca do drugiego, zdjęcia mogą zacząć wyglądać śmieci naprawdę szybko. Podczas przesyłania własnych zdjęć mogą one wyglądać dobrze po raz pierwszy, ale im więcej zdjęć przechodzi przez Internet, tym bardziej jego jakość może pogarszać się.

Co możesz zrobić z tym

Niestety, nie możesz wyłączyć kompresji Facebooka. Istnieje jednak kilka sposobów minimalizacji efektu. W niektórych przypadkach można zmodyfikować zdjęcia przed przesłaniem ich na Facebook. Możesz też używać oddzielnego hostingu do udostępniania zdjęć bez dotykania serwerów Facebooka.

Podczas gdy Facebook zawsze stosuje kompresję do przesłanych zdjęć, istnieją pewne sposoby ograniczania efektu. Oto niektóre z najważniejszych wskazówek, jeśli zdecydujesz się przesyłać bezpośrednio do Facebooka:

Przesyłaj zdjęcia o szerokości co najmniej 2048 pikseli: zgodnie z wytycznymi Facebooka, 2048px to idealna szerokość dla obrazów o wysokiej rozdzielczości. Twoje zdjęcia będą nadal kompresowane, ale jeśli zostaną przesłane z wyższą rozdzielczością, efekt może nie być tak zauważalny. Jest to najlepiej wykorzystane do fotografowania.

Twórz albumy „wysokiej jakości” podczas przesyłania: Facebook ma opcję wysokiej jakości, ale jest pochowany. Aby to umożliwić, utwórz nowy album. Podczas tworzenia albumu zaznacz pole „Wysoka jakość”. Teraz zdjęcia przesłane do tego albumu zostaną zapisane w większych, mniej kompresowanych rozmiarach plików.

Przycinanie zdjęć do 851 pikseli przez 315 pikseli: także według zaleceń Facebooka, zdjęcia z okładki powinny być idealnie 851 pikseli o 315 pikseli. Wszystko mniej niż to, a Twoje zdjęcie okładki będzie rozciągnięte i pikselowe.

Nie możesz całkowicie wyeliminować kompresji Facebooka, ale jeśli poświęciasz czas na przesyłanie własnych zdjęć, możesz też zrobić z nich najlepsze.

Udostępnij najlepszą wersję zdjęcia, którą możesz

Nie każde udostępnione zdjęcie będzie Twoim zdjęciem, które możesz edytować samodzielnie. Czasem chcesz dzielić się czymś zabawnym lub ciekawym, które znalazłeś w internecie. Jeśli masz zamiar to zrobić, zrób siebie (i wszyscy inni) przysługę i podziel się najlepszą wersją, którą możesz. Oto kilka sposobów na to:

Udostępnij bezpośrednie linki: jeśli znalazłeś obraz gdzie indziej online, udostępnij link do samego obrazu, a nie prześlij go na swoją stronę. Nie tylko jest to szybsze i łatwiejsze, ale prawdopodobnie będzie lepsza jakość, a w większości przypadków Facebook będzie osadzał obraz w pełnym rozmiarze mimo wszystko. Możesz szybko uzyskać link do niemal dowolnego zdjęcia online, klikając go prawym przyciskiem myszy i wybierając „Kopiuj adres URL obrazu”.

Użyj alternatywnego hostingu: jeśli chcesz udostępnić zdjęcie zrobione bez kompresji, możesz go przesłać na witrynę hostingową innej firmy, na przykład Imgur. Imgur używa bezstratnego kompresji dla dowolnego zdjęcia o rozmiarze mniejszym niż 5 MB. Gdy udostępnisz link do tego zdjęcia, Facebook osadzi wersję o wyższej rozdzielczości.

Szukaj Google w lepszej wersji: jeśli natrafisz na wersję obrazu na Facebooku, która już wygląda na kompresję do piekła, spróbuj wyszukać obraz Google, aby sprawdzić, czy możesz znaleźć mniej koszmarną wersję. Można połączyć się z tym lub przynajmniej przesłać, który nie był kompresowany w miarę.

Użyj przycisku Udostępnij: jeśli znajdziesz zdjęcie na Facebooku i ma przycisk Udostępnij, użyj go zamiast przesyłać ponownie zdjęcie. Spowoduje to udostępnienie wersji, którą Facebook już przesłał. Nawet jeśli zostało już skompresowane, można przynajmniej unikać kompresji jeszcze bardziej.

Dopóki przesyłasz zdjęcia do Facebooka, zawsze masz trafienie z co najmniej niewielką kompresją. Jednak nie wszystko musi być przesłane do Facebooka, a nawet wtedy, gdy zazwyczaj jest całkiem łatwa w znalezieniu lepszej wersji obrazu gdzie indziej.

Unikaj złych nawyków, które zrujnowały zdjęcia

bad for facebook

Istnieją pewne przyzwyczajenia, które technicznie możliwe, nie powinny być zachęcane (np. Ignorowanie darmowe spiny za rejestracje i granie nimi w pieniądze na stronach, które ukradnie pieniądze). Podobnie jest kilka rzeczy, które należy unikać podczas udostępniania zdjęć na Facebooku, aby zapobiec brzydkim, skompresowanym obrazom:

Nie pobieraj i nie przesyłaj ponownie z Facebooka: jeśli zdjęcie jest już na Facebooku, spróbuj nie pobierać, a następnie ponownie przesłać na Facebook. Raz może być dobrze, ale każdy robi to w kółko jest jak gra telefoniczna do zdjęć. Z wyjątkiem, zamiast na wyśmienitej misji na końcu, masz tylko zniekształcony, brutalny bałagan obrazu. Zamiast tego pobierz oryginalny lub udostępnij istniejący plik za pomocą przycisku Udostępnij.

Nie dziel się zdjęciami, korzystając z zrzutów ekranu w telefonie: o ile coś, z czym się dzieje, nie pochodzi z telefonu, prawdopodobnie nie jest to dobry pomysł, aby udostępnić coś, robiąc zrzut ekranu i publikując zrzut ekranu na Facebook. Nie tylko sprzyja, ale wygląda na lepką.

Nie używaj zrzutów ekranu wysokiej rozdzielczości: Robienie zdjęć w komputerze może być przydatnym sposobem udostępniania zdjęć. Jeśli jednak to zrobisz, przynajmniej staraj się uzyskać jak najwyższą jakość. Jeśli używasz zrzutu ekranu, powiększ. Jeśli wyświetlasz klatkę z klipu wideo, przejdź najpierw do najwyższej jakości. Pamiętaj, im większa tym lepiej.

Większość z nich będzie miała dramatyczny wpływ na jakość udostępnianych zdjęć. Jednak niektóre z tych wskazówek są również trochę kurtuazji, które mogą sprawić, że internet wygląda trochę mniej crap dla każdego. Oczywiście pobieranie i ponowne załadowanie na Facebook może raz nie zaszkodzić, ale jeśli nikt tego nie zrobił, mieliśmy mniej zdjęć, które wyglądają tak w naszych kanałach.